"Almaniya və Azərbaycan arasındakı əlaqələrin inkişafı, ölkəmizin milli strateji maraqlarına tamamilə cavab verir"-DEPUTAT
"Almaniya və Azərbaycan arasındakı əlaqələrin inkişafı, ölkəmizin milli strateji maraqlarına tamamilə cavab verir"-DEPUTATAzərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Almaniya Federativ Respublikasının Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayerin Bakıda keçirdikləri görüş, Azərbaycan-Almaniya münasibətlərinin gələcəyi və bu əlaqələrin müxtəlif sahələrdə necə inkişaf edə biləcəyinə dair mühüm istiqamətləri ortaya qoydu. Görüşün əhəmiyyəti yalnız iki ölkə arasında mövcud olan əməkdaşlığı möhkəmləndirməkdə deyil, həm də regional və beynəlxalq məsələlərdə birgə fəaliyyətin genişlənməsi baxımından önəm daşıyır. Almaniya ilə əməkdaşlığın strateji əhəmiyyəti, Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda artan nüfuzunun və Almaniyanın bu prosesdəki rolunun daha da artmasına gətirib çıxaracaq. Eyni zamanda, bu əməkdaşlıq, Cənubi Qafqazda sabitliyin və beynəlxalq münasibətlərdəki müsbət dinamikanın təmin olunmasında mühüm rol oynayacaqdır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən deputat Elmar Nəsirov bildirib ki, Almaniya Federativ Respublikasının prezidenti Ştaynmayerin Azərbaycana səfəri rəsmi Bakı-Berlin münasibətlərinin inkişafı üçün geniş imkanlar aça bilər. Nəzərə alsaq ki, Almaniya Federativ Respublikası Avropanın iqtisadi güc mərkəzidir və iqtisadi baxımdan Avropanın lokomotividir, bu dövlətlə Azərbaycan arasındakı əlaqələrin inkişafı, heç şübhəsiz, ölkəmizin milli strateji maraqlarına tamamilə cavab verir:
"Almaniya və Azərbaycan arasındakı əlaqələrin inkişafı, ölkəmizin milli strateji maraqlarına tamamilə cavab verir"-DEPUTAT"Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevlə alman həmkarı arasında keçirilən mətbuat konfransında qeyd edildiyi kimi, artıq 2025-ci ilin ilk iki ayının nəticələrinə görə iki dövlət arasında ticarət dövriyyəsi üç dəfədən çox artıb. Bu, ciddi bir göstəricidir. Düzdür, neft amili əsas rol oynayır, lakin burada əsas diqqət qeyri-neft sektorunda əlaqələrin inkişafına yönəldilib və bu sahənin geniş imkan və potensialı mövcuddur.
İqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi siyasi baxımdan da həlledici təsirə malikdir. Burada bizim üçün əsas məsələ Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin tənzimlənməsi və sülh müqaviləsinin imzalanmasıdır. Bu prosesdə üzə çıxan problemlərin həllində rəsmi Berlinin tutacağı mövqe xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Ştaynmayer Ermənistanda olarkən "Instagram" səhifəsində artıq mövcud olmayan bir rejimin dırnaqarası "bayrağını" paylaşmışdı. Daha sonra bu səhv addımına görə üzr istədilər. O, Bakıda olduğu zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman tanıdığını və dəstəklədiyini, Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi hesab etdiyini bildirib. Bu, çox önəmli bir bəyanatdır. Eyni zamanda, Almaniya tərəfi Azərbaycan Prezidentinin dilindən sülh tərəfdarı olduğunu öyrəndi. Azərbaycan, Ermənistana sülh müqaviləsinin baza və prinsiplərini təqdim edəcək qədər sülh istədiyini bəyan edib. Bu, heç bir halda təsadüfi deyil, bizim sülhpərvər mahiyyətimizdən irəli gəlir.
Bəzi dairələr Azərbaycanı sülhdə maraqlı olmamaqda ittiham edirlər. Lakin Azərbaycanın sülh müqaviləsinin şərtləri var. Onlardan biri də ATƏT-in Minsk qrupunun buraxılması ilə bağlıdır. De-fakto bu qrup artıq fəaliyyət göstərmir. Lakin de-yure olaraq da onun fəaliyyətinə son qoyulmalıdır. Bu qurum öz missiyasını yerinə yetirə bilmədi. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi artıq mövcud deyil. Olmayan bir münaqişənin tənzimlənməsində ATƏT-in Minsk qrupu necə iştirak edə bilər? O, buraxılmalıdır.
Ermənistan Azərbaycanın yanında yer almalıdır. Təəssüf ki, bu məsələ hələ də həll olunmayıb və bu da sülh müqaviləsinin imzalanmasına mane olan əsas amillərdən biridir.
Digər mühüm fundamental səbəb isə sülhdən danışan Ermənistanın Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddiasının hələ də yer almasıdır. Bu maddədən imtina edilməyib. Bunun üçün Ermənistan referendum keçirərək öz iradəsini ortaya qoymalı və bu iddiadan rəsmi şəkildə imtina etməlidir. Əks halda, bu məsələ sülhün əldə olunmasına mane olacaq. Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb ki, biz istəyirik ki, bu məsələ birdəfəlik həllini tapsın. Bu iki problem aradan qalxdıqdan sonra sülh müqaviləsinin imzalanması üçün heç bir maneə qalmayacaq".
Xəbərlər   Baxılıb: 822   Tarix: 03 aprel 2025
Dünya liderlərinin ailə həyatı: Kim neçə övlad sahibidir?
Dünya siyasətində mühüm rol oynayan liderlərin fəaliyyəti ilə yanaşı, onların şəxsi həyatı da daim maraq doğurur. Xüsusilə ailə həyatı və övladlarının sayı ictimaiyyət tərəfindən diqqətlə izlənilir. Müxtəlif açıq mənbələrə əsasən, bir sıra dünya liderlərinin neçə övlad sahibi olduğu məlumdur. dünya liderlərini