Yazda nə etmək lazımdır ki, yanacaq sərfiyyatı artmasın?
Yaz aylarında avtomobilin qış təkərlərini yay təkərləri ilə dəyişməklə iş bitmir. Mütəxəssislər şin dəyişdirməklə yanaşı təkərlərin kamberini və barmaqlarını yoxlamağı məsləhət görürlər.
Lent.az xəbər verir ki, avtomobil istehsalçıları adətən istismar təlimatlarında 10.000-15.000 km-dən sonra təkər balansını tövsiyə edirlər. Bir mövsümdə daha az sürsəniz, aşağıdakı hallar istisna olmaqla, balansa ehtiyacınız yoxdur:
Sonuncu balanslaşdırmadan sonra təkər yüksək sürətlə dərin bir çuxura düşərsə; əsmələri hiss etməyə başlamısınızsa; təkərlərdə balanssızlığı hiss etməyəcək təcrübəsiz sürücüsünüzsə; qəzadan və ya ciddi asma təmirindən sonra.
Əgər avtomobil mövsümdə 15.000 kilometrdən çox yol qət edirsə, onda təkərləri balanslaşdırmaq lazımdır.
Mütəxəssislər niyə yazda şin dəyişdirilməsi ilə paralel olaraq təkərlərin barmaqlarını yoxlamağı məsləhət görürlər? Söhbət, əlbəttə ki, qış və yay təkər dəsti olanlardan gedir.
Məsələ burasındadır ki, təkərlər tənzimlənməsə, idarəetmədə mütləq problemlər yaranacaq, avtomobil yan tərəfə sürə bilər, dönərkən manevr etmək çətinləşəcək, əyləci və qazı tez-tez basmalı olacaqsınız. Və bu, yanacaq sərfiyyatının artmasına səbəb olur.
Tənzimlənməmiş balans daha ciddi problemə səbəb ola bilər. Məsələn, mühərrikin ömrünü azaldır. Fakt budur ki, tənzimlənməmiş kamber enişi asma yükünü artırır. Yəni qovşaqların və aqreqatların resursu kiçilir.
Təkərləri balanslaşdırdıqdan sonra avtomobil dayanıqlı olur, müxtəlif səthlərə malik yolda asanlıqla manevr edir. Sürücünün və sərnişinlərin təhlükəsizlik səviyyəsi yüksəlir, təkərlər gec köhnəlir, bütün asma elementlərinin istismar müddəti uzadılır, yanacaq sərfiyyatı xeyli azalır.
Yanacaq sərfiyyatını azaltmağın başqa üsulları da var.
Maraqlı Baxılıb: 241 Tarix: 30 mart 2025
Yeni Zelandiyanın adı dəyişdirilir?
Yeni Zelandiya parlamentində yerli xalqı təmsil edən "Maori" partiyası ölkənin rəsmi adının dəyişdirilməsi üçün parlamentə təqdim edəcəyi petisiyanı onlayn imza üçün açıb. -a istinadən xəbər verir ki, petisiyada ölkənin adının Aotearoa olaraq dəyişdirilməsi, şəhərlərin, qəsəbələrin və yerləri
15.09.2021 1222 Necə bilək ki, kərə yağı təbiidir? - 10 ÜSUL
Kərə yağı ən çox istifadə olunan məhsullardan biridir. Bəziləri hətta əksər yeməklərin bişirilməsi zamanı kərə yağından istifadə edirlər. Bəs bu qədər çox üstünlük verilən kərə yağının təbii olub-olmadığını necə bilmək olar?. Kərə yağının ziyanlı olması barədə fikirlər olsa da, təbii kərə yağının A
11.09.2021 3168 Hamilə olduğunu bilmirdi, hamamdan çıxanda qəfil doğuş etdi - FOTO
Yeni Zelandiyanın 9 ay hamiləliyindən xəbərsiz olan 41 yaşlı sakini Karla Akuhata gözlənimədən yataq otağında uşaq dünyaya gətirib. BİG.AZ xəbər verir ki, bu barədə "The New Zealand Herald" yazır. Belə ki, bir həftə öncə anasının evində olan Akuhata qarın nahiyəsində kəskin ağrı hiss edib
14.09.2021 2001 Doğum evində skandal: 20 il sonra məlum oldu ki...
İspaniyada 20 il əvvəl iki qız uşağının səhv ailələrə verildiyi açıqlanıb. Rəsmi dairələrin məlumatına görə, hadisə Rioxa bölgəsində baş verib. Açıqlamaya görə, hadisə tibb işçilərinin diqqətsizliyi səbəbilə baş verib. Bildirilir ki, uşaqlar 5 saat fərqlə dünyaya gəlib. Onlar zəif olduğu üçün xüsus
12.09.2021 2121 Duz istifadəsi zamanı diqqətli olun, yoxsa...
Sağlam və düzgün qidalanma zamanı gündəlik qəbul edilən duzun miqdarına diqqət yetirilməlidir. Gündəlik duzun normal qəbulu üçün aşağıdakılara diqqət yerirmək lazımdır:. * Duz qəbulu və arterial təzyiq arasında bir yaxınlıq var. Belə ki, çox duz qəbulu artıq mayenin qəbuluna və təzyiqin yüksəlməsin
18.09.2021 882 Gecə paltarı ilə yatmayın - SƏBƏB
Gözəl, sağlam və rahat bir yuxu üçün yatarkən gecə paltarı geyinməyin. Hətta qışda belə. Bəs niyə gecə paltarı ilə yatmamalıyıq?. -a istinadən məlumat verir ki, insanların təxminən 40 faizi yatarkən gecə paltarı geyinirlər. Xüsusilə qış aylarında qalın "pijamalar" da yatmaqla daha rahat olacaqların
16.09.2021 3554 On ildən sonra övladı doğuldu, tearda baş verənlər ölümünə səbəb oldu - Arzusu ürəyində qalan Xalq artistimiz
11.09.2021 2055 Kolbasa, kabab və burger - Gündə 25 qram yesəniz...
Britaniyada Leeds Universiteti tərəfindən aparılmış bir araşdırma hər gün emal olunmuş ət yeyən insanlarda demensiya (ağıl zəifləməsi) riskinin 44 faiz arta biləcəyini göstərib. -a istinadən bildirir ki, araşdırmada kolbasa, kabab və burger kimi qidaların orta və daha yuxarı yaşlarda beyin sağlamlığın
14.09.2021 1495 DƏHŞƏTLİ HADİSƏ: hamburgerdən insan barmağı çıxdı
Bolivyanın Santa Cruz de la Sierra şəhərində Estefany Benitezin adlı şəxsin yediyi hamburgerin içindən insan barmağı çıxıb. Bildirilib ki, o, dərhal istehsalçıya şikayət edib. Amma onunla heç kim maraqlanmayıb. Hadisə ilə bağlı öncə "Facebook"da, sonra beynəlxalq mətbuata açıqlayan gənc başın