"Təəssüf ki, indi ağsaqqal və ağbirçəklərin cəmiyyətdə nüfuzu azalıb"-SOSİOLOQDAN AÇIQLAMA
"Təəssüf ki, indi ağsaqqal və ağbirçəklərin cəmiyyətdə nüfuzu azalıb"-SOSİOLOQDAN AÇIQLAMADövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatında 2025-ci il üçün boşanmaların sayını qeyd edib. Hesabatda Ədliyyə Nazirliyinin rayon (şəhər) qeydiyyat şöbələrində 2025-ci ilin ilk ayında 1814 boşanma halları qeydə alınıb. 2024-cü ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə əhalinin hər 1000 nəfərinə boşanmaların sayı 2,0-dan 2,1-ə qədər artıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan sosioloq Üzeyir Şəfiyev bildirib ki, artıq bir neçə ildir boşanmaların sayında artım müşahidə olunur. Mütləq şəkildə boşanmaların sayını azaltmaq üçün bir sıra addımlar atılmalıdır. İlk növbədə, sosial mediada və televiziyalarda ailə dəyərlərinə zərər vuran layihələr dayandırılmalıdır. Efirlərdə örnək ailələrdən portret verilişlər hazırlanmalıdır. Münaqişəli ailələr qeydə alınmalı, onlarla sosial-pedaqoji iş aparılmalıdır. Bu cür işlər aparıldıqda münaqişələri tənzimləmək mümkün olacaqdır:
"Təəssüf ki, indi ağsaqqal və ağbirçəklərin cəmiyyətdə nüfuzu azalıb"-SOSİOLOQDAN AÇIQLAMA"Ailələrlə işləyən sosial işçilər və psixoloqların lisenziyası və akreditasiyası həyata keçirilməlidir. Onlar ailələrlə işləyən şəxslər kimi fəaliyyət göstərə bilməlidirlər. Əvvəllər buna ehtiyac yox idi, çünki azərbaycanlı ailələr özləri-özlərini tənzimləyə bilirdilər. Ağsaqqal və ağbirçəklərin müdaxiləsi ilə belə işlərin qarşısı alınırdı. İctimai qınaqla boşanmaların qarşısı alınırdı. Təəssüf ki, indi ağsaqqal və ağbirçəklərin cəmiyyətdə nüfuzu azalıb. Beləliklə, insanlar ictimai qınaqdan çəkinmir, boşanmanı ailə dramı və faciəsi kimi qarşılamır, çox eqoist və zövqə düşkün həyata meyl edirlər. Əgər statistikanı araşdırsaq, görərik ki, əvvəllər boşanmalar uşağı olmayan ailələrdə olurdusa, bu gün artıq uşaqlı ailələrdə də yetəri qədər boşanma halları mövcuddur. İnsanlar artıq ailə qayğısı çəkməkdən imtina edirlər. Ümumiyyətlə, boşanmalarla bağlı koordinasiyalı fəaliyyət göstərmək lazımdır. Bu işdə həm kütləvi informasiya vasitələri, ailə və böhran mərkəzləri, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ailələrlə mütəmadi iş aparmalıdır. Orta və ali məktəblərdə ailə dəyərlərini aşılayan dərslər təşkil edilməlidir. Gənc ailələr böhranlı vəziyyətlərdən çıxış yolu ilə məlumatlandırılmalıdır.
Ailə sağlam sevgiyə əsaslanaraq qurulmalıdır, hesabla qurulmamalıdır. Boşanmaların statistikasında saxta boşanma halları da mövcuddur. Bundan başqa, əvvəllər gənc ailələrdə bu hala rast gəlirdiksə, indi orta yaşlı insanlarda da boşanmalarla qarşılaşırıq. Bu da cəmiyyətin düşüncə transformasiyasını yaşadığını göstərir. Əvvəllər patriarxal kişi cəmiyyəti mövcud idisə Azərbaycanda, bu gün liberal təsirlərə məruz qalıb. Burada şübhəsiz ki, qərb güc mərkəzlərinin Azərbaycana təsiri böyükdür. Bu da öz işini görür. Gender bərabərliyi adı altında qadınlar kişilərə qarşı mübarizəyə başlayır, kişi-qadın qarşıdurması yaradılır. Bu da ailə münaqişələrində boşanmaya gətirib çıxarır. Hesab edirəm ki, ailə dağıdan layihələrin həyata keçirilməsinə media imkan tanımamalıdır. Azərbaycanın ənənəvi ailə dəyərləri qorunmalıdır. Azərbaycan cəmiyyətinin özünəməxsusluğu onun ailə institutunun olmasıdır. Biz cəmiyyətin təhlükəsizliyini düşünürüksə, ailənin sağlamlığını və dayanıqlığını təmin etməliyik. Əvvəllər ailəli insanlara iş həyatında da xüsusi hörmət və ehtiram vardı. Biz onu yenidən qaytarmalıyıq".