"İlham Əliyevin Çinin CGTN kanalına müsahibəsi qəti siyasi iradə ifadəsi hesab oluna bilər" - Deputat
"İlham Əliyevin Çinin CGTN kanalına müsahibəsi qəti siyasi iradə ifadəsi hesab oluna bilər" - DeputatAzərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 20-də Davosda Çinin CGTN (China Global Television Network) telekanalına müsahibə verib.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhrrəmov bildirib ki, prezident İlham Əliyevin yanvarın 20-də Davosda Çinin CGTN kanalına müsahibəsi dərinləşən qlobal ziddiyyətlər fonunda Azərbaycanın müəyyən etdiyi yol xəritəsi, o cümlədən qlobal Şimal və qlobal Cənub arasında ölkəmizin körpü rolunun effektiv formada artırılması üçün qəti siyasi iradə ifadəsi hesab oluna bilər:
"Aydındır ki, bir ölkənin yaratdığı reallıqları qoruması və bütövlükdə qlobal proseslərə təsir imkanına malik olması üçün ilk növbədə həmin dövlət özü suveren imkanlara malik olmalıdır. Təsadüfi deyil ki, Prezident İlham Əliyev adıçəkilən müsahibədə xüsusi olaraq qeyd etdi ki, ölkəmiz üçün son illərin ən mühüm nailiyyəti ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpası olub. Üstəlik Azərbaycan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanaraq, BMT Nizamnaməsinə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə müvafiq olaraq hərbi-siyasi tədbirləri öz gücünə həyata keçirməklə cari reallığı formalaşdıra bilib. Təbii ki, qeyd olunan amil Azərbaycan dövlətinin artan güc və imkanlarının inikası olmaqla bərabər, həm də etibarlı tərəfdaş və təhlükəsiz mühit baxımından investisiya axını üçün də cazibədar məkan anlamına gəlir. Məhz bu reallıqlar, o cümlədən dövlət başçımızın da ifadə etdiyi kimi, Azərbaycanın özünü təmin edən iqtisadiyyat qurması, ÜDM-ə münasibətdə xarici borcun səviyyəsinin 6.9%-ə endirilməsi fonunda ölkəmiz regionda bağlantılar yaradan geniş miqyaslı layihələr həyata keçirə və Cənubi Qafqaz və Xəzər regionunda etibarlı mövqe tuta bilmişdir. Heç şübhəsiz ki, qeyd olunan uğurlu konfiqurasiyanın təməlində dayanan bazis elementlərdən biri Azərbaycanın xarici siyasət istiqamətinin sadəcə siyasətə deyil, həm də mahiyyətə əsaslanmasıdır. Dövlət başçımızın da ifadə etdiyi kimi, hər bir ölkə öz diqqətini özünün gündəminə yönəltsə, başqa ölkələrin işlərinə müdaxilə etməyə çalışmasa, problemlər, o cümlədən münaqişələr, narazılıqlar və müharibələr də olmaz. Bu gün dünyada müşahidə olunan qeyri-sabit vəziyyətin, o cümlədən münaqişələrin də əsas səbəbi məhz imperialist keçmişi olan ölkələrin digər dövlətlərin daxili işinə beynəlxalq hüququn ümumtanınmış normalarında əksini tapan prinsiplərin ziddinə olaraq müdaxilə etməyə, həmin coğrafiyalarda dominantlıq iddiasına düşməyə çalışmasıdır. Dövlət başçısı məhz bu aspektdən Azərbaycanın mövqeyini bir daha ifadə edərək Bakının beynəlxalq hüquqa və özünün tərəfdar çıxdığı öhdəliklərə sadiq qaldığını, BMT Nizamnaməsinin əsas şərtlərindən olan dövlətlərin əməkdaşlığı prinsipinə uyğun davranmağı xarici siyasət kursunun prioriteti kimi müəyyən etdiyini bəyan etmişdir. Təsadüfi deyil ki, bu günə qədər Azərbaycan Avropa İttifaqının 10 üzvü ilə strateji tərəfdaşlıq bəyannaməsi imzalayıb, habelə Türkiyə, Özbəkistan və Rusiya ilə müttəfiqlik münasibətləri rəsmiləşib. Müsahibədə də ifadə olunduğu kimi, hər bir sahədə əməli nəticələrimiz, əməkdaşlıq proqramlarımız var və bu, Azərbaycanın həm də daxili siyasətinin davamıdır. Beynəlxalq hüquqa, ümumbəşəri dəyərlərə sadiq olan Azərbaycan həm də artıq yaratdığı yeni geosiyasi reallıqla yalnız Cənubi Qafqaz və Xəzər regionunda deyil, daha geniş coğrafiyada sabitliyə, regional sülhə töfhə verməkdədir və bu, bir sıra qlobal aktorlar, o cümlədən Çin tərəfindən çox yüksək qiymətləndirilir. Məlumdur ki, Azərbaycan və Çin arasında strateji tərəfdaşlıq Bəyannaməsi qəbul edilib, eyni zamanda hər iki tərəf Ümumdünya Ticarət Təşkilatı da daxil olmaqla, müxtəlif beynəlxalq təşkilatlara qoşulma məsələsi də daxil olmaqla, geniş spektrli tərəfdaşlığın genişləndirilməsi iradəsini göstərməkdədir. Aydındır ki, Çin dünyanın əsas qlobal qütblərindən biri, xüsusən birmənalı şəkildə ən sürətlə artan aparıcı iqtisadiyyatlardan, bəlkə də, birincisidir. Belə olan tədqirdə Çinlə münasibətlər dərinləşən qlobal ziddiyyətlər fonunda xarici siyasət kursunun balanslaşdırılması və iqtisadiyyatın bir qütbdən aslılığını aradan qaldırılması baxımından mühüm önəmə malikdir. Eyni zamanda Prezident İlham Əliyevin müsahibədə ABŞ ilə əlaqələrimizə də xüsusi yer ayırması, Azərbaycana qeyri-dost münasibət sərgiləmiş Bayden administrasiyasından fərqli olaraq Tramp iqtidarı ilə əməkdaşlığa inam ifadə etməsi göstərdi ki, qlobal Şimalla qlobal Cənub arasında münasibətlərin hansı formatda kəskinləşməsindən asılı olmayaraq Azərbaycan önəmli körpü rolunu daha da möhkəmləndirməkdə israrlıdır və bu tezislərin məhz Azərbaycan liderinin dilindən Çin televiziyasında yayımlanması xüsusilə önəmli oldu. Müsahibədə Azərbaycan Prezidentinin xüsusən Çin-Azərbaycan tərəfdaşlığı zəminində yeni məqsədlər ortaya qoyması qeyd etdiyimiz birləşdirici rolun təməllərinin daha mökhəm bazisə əsaslanacağını deməyə əsas verir. Dövlət başçısının çıxışında ən mühüm aspektlərdən biri də Azərbaycana çoxsaylı hücumlar, qarayaxma və böhtan kampaniyaları fonunda ölkədə xalq-iqtidar münasibətlərinə dair əsl reallığın bəyan edilməsi oldu. Reallıqsa ondan ibarətdir ki, Azərbaycan xalqı Azərbaycan Prezidentinə inanır və suverenliyimizin, ərazi bütövlüyümüzün və milli ləyaqətimizin hərbi-siyasi qələbələr fonunda bərpa edilməsi ilə çoxsaylı kənar cəhdlərə baxmayaraq xalq Heydər Əliyev kursu ətrafında sıx birləşmişdir".