Çay barədə bunları bilirdinizmi?
Çay barədə bunları bilirdinizmi?1. Yaşıl və qara çay eyni bitkinin yarpaqlarından alınır. Onları müxtəlif şərtlərlə qurudulması birini diğərindən fərqləndirir.
2. İngiltərənin ən məhşur sayılan "5 cayı" ilk dəfə 1800-cü illərdə meydana çıxmışdır. Bu çayı ilk dəfə Anna adlı bir qadın günorta və axşam yeməyi arasında aclığı aradan qaldırmaq üçün müxtəlif bitkilərdən hazırlamışdır. Sonralar bu çay İngiltərə qarışıq bütün dünyaya yayılmışdır.
3. Bir ingilis gün ərzində orta hesabla 3 stəkan çay içir. İngiltərə əhalisinin 70%-i çay içir. Çay sudan sonra dünyada ən çox içilən içkidir.
4. 1 çay qaşığı bibəriyyə çayı insanın gündəlik ehtiyacı olan C vitaminini 3%-ini, dəmir ehtiyacının 2%-ni, marqanes ehtiyacının 3%-ini ödəyir.
5. Yaponiyadakı Tohaku Universitetinin 70 yaşından yuxarı 1000 adamın üzərində apardığı araşdırmalar düzənli olaraq yaşıl çay içməyin, yaddaşın möhkəmlənməsində rolu olduğunu sübut etmişdir. Mütəxəssislərin hesablamaları yaşıl çayın hafizəni qüvvətləndirməklə yanaşı beyin hüceyrələrinə də yaxşı təsir etdiyini təsdiqləmişlər.
6. Gicirtkən çayının tarixi qədim dövrlərə gedib çıxır.