Bu məsələlərə adekvat reaksiyanın olmaması xalqımızı hərəkətə gətirdi - AÇIQLAMA
Bu məsələlərə adekvat reaksiyanın olmaması xalqımızı hərəkətə gətirdi - AÇIQLAMA"10 noyabr Bəyanatının imzalanmasından sonra iki il ərzində Azərbaycan səbir nümayiş etdirirdi. Azərbaycan istər sülhməramlı kontingenti ilə bağlı, istərsə də Ermənistan məsələsində istəyirdi ki, tez bir zamanda sülh əldə edilsin və tərəflər öz öhdəliklərini yerinə yetirsinlər".
Bu fikirləri BiG.AZ-a açıqlamasında siyasi şərhçi Zaur Məmmədov Qarabağda ekoterrora qarşı təşkil olunan etiraz aksiyası ilə bağlı danışarkən deyib.
Politoloq bildirib ki, bu məsələlərin kökündə Ermənistan tərəfinin iki il ərzində üzərinə düşən öhdəliyi yerinə yetirməməsindən qaynaqlanır. Z.Məmmədovun sözlərinə görə, bu məsələlərə adekvat reaksiyanın olmaması artıq Azərbaycan xalqını hərəkətə gətirdi:
"Təəssüflər olsun ki, Ermənistan tərəfi vaxtın uzadılması üçün imitasiya xarakterli görüşlərin keçirilməsi ilə məşğul olurdu. Düzdür, bəzi görüşlərdə konkret olaraq nəticələrə istiqamətlənən çox böyük irəliləyişlər əldə edilirdi. Hətta sülh müqaviləsi də müzakirə predmeti idi. Lakin Qarabağın dağlıq hissəsindəki vəziyyət buna imkan vermir. Söhbət oradan separatçıların ləğvi, erməni hərbi birləşmələrinin çıxarılmasından gedir. Bu məsələlərdə Nikol Paşinyan ikibaşlı oynayırdı. Nəticə etibarilə görürdük ki, Laçın dəhlizi vasitəsilə İran vətəndaşları Xankəndiyə gəlir, separatçılara müxtəlif silahlar daşınır və eyni zamanda digər qanunsuzluqları görmüş olurduq. Bununla bağlı Azərbaycan tərəfi bir neçə dəfə öz narahatlığını və narazılığını ifadə etmişdir. Lakin çox təəssüflər olsun ki, Laçın dəhlizinin bağlanmasından sonra belə, adekvat reaksiya görmədik. Bu məsələlərə adekvat reaksiyanın olmaması isə vətəndaş cəmiyyətini də hərəkətə gətirdi və xalq, dövlət birliyi burada öz sözünü demiş olacaq. Neçə gün lazım gələrsə Azərbaycan xalqı orada olacaq. Əsas tələbimiz ədalətin bərqərar olmasıdır. Təbii sərvətlərimizdən heç kimə icazə verilməyib ki, qeyri-qanuni şəkildə istismar edilsin. Bu, yolverilməzdir. Təbii sərvətlər Azərbaycan dövlətinə məxsusdur.
Qızıl yataqları ilə bağlı Azərbaycan və ingilis şirkətləri arasında müqavilə var. Lakin qanunsuz şəkildə erməni əsilli iş adamları tərəfindən İsveçrə şirkəti adı altında separatçılar oradakı təbii yataqlardan istifadə etdilər. Təbii ki, bu, birmənalı şəkildə qanun pozuntusudur. Burada məsuliyyət həmin şirkətin və orda olan separatçıların, eyni zamanda buna icazə verən və istismarına göz yuman rus sülhməramlıların üzərinə düşür. Şirkət əlbəttə ki, məhkəməyə veriləcək. Bu kimi şirkətlərlə bağlı Azərbaycan dövləti öz açıqlamasını dəfələrlə qeyd edib. Söhbət hər hansı bir konkret şirkətdən getmir. Çünki bir şirkəti digər qondarma müxtəlif şirkətlər əvəz edə bilər. Söhbər separatçılar tərəfindən Qarabağın dağlıq hissəsinə statusun verilməsi, oranın müstəqil elan edilməsi, Qarabağın dağlıq hissəsinin Azərbaycana tabe edilməməsi və orada qanunsuz əməllərdən gedir. Onların bu niyyətləri və son açıqlamaları çox təhlükəlidir. Ermənistanın və separatçıların ayrı-ayrı qüvvələrinin müstəqillik haqqında açıqlamalarının cavabı veriləcək.
Söhbət erməni mülki əhalisindən gedirsə, bu gün ermənilər mülki əhalisini bəhanə edir. Bu məsələni bəhanə etməsinlər. Əgər onlar doğrudan da Xankəndidə yaşayan 15-20 min erməninin qayğısına qalmaq istəyirlərsə, o zaman bu kimi çıxışlardan əl çəksinlər və yeni müharibə istəməsinlər. Onlar öz dinc sakinlərini siyasi ambisiyalarına görə qurban vermək istəyirlər".
Xəbərlər   Baxılıb: 594   Tarix: 13 dekabr 2022
Türkiyəli professor: "Yoluxma azalmasa, qapanmaya getməli olacağıq"
"Tam qapanma yoluxma sayındakı artımdan sonra yenidən gündəmə gələ bilər". "Report" "Posta"ya istinadən xəbər verir ki, bunu türkiyəli professor Faruk Aydın deyib. "Qış çox ağır keçəcək. Qapanmaya getməmək üçün mübarizə aparırıq. Amma yoluxma sayını azalda bilməsək