Sami Yusuf Səmərqənddə açılışda "Sarı gəlin" oxudu - Fotolar
Sami Yusuf Səmərqənddə açılışda "Sarı gəlin" oxudu - FotolarDünyaca məşhur Cənubi Azərbaycandan olan müğənni Sami Yusuf Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində "Silk Road Samarkand" beynəlxalq turizm kompleksinin təntənəli açılış mərasimində yer alıb.
BiG.AZ Axşam.az-a istinadən xəbər verir ki, tədbirdə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, eləcə də digər nüfuzlu şəxslər, xarici dövlətlərin nümayəndələri, akademiklər, siyasətçilər, diplomatlar və elm xadimləri iştirak ediblər.
Sami Yusuf Səmərqənddə açılışda "Sarı gəlin" oxudu - FotolarTədbirdə ən yaxşı Özbəkistan və beynəlxalq mədəniyyət və incəsənət xadimləri, xoreoqraflar, prodüserlər, səs, işıq və geyim dizaynerləri iştirak ediblər. Ümumilikdə təxminən 700 nəfər yer alıb. "Eurovision 2009"un və 2014-cü ildə Soçidə keçirilən Qış Olimpiya Oyunlarının açılış mərasiminin direktoru Andrey Boltenko bayram tədbirinin direktoru olub. Tamaşanın quruluşçu rəssamı "Qızıl Maska" mükafatının dördqat laureatı Zinovy ​​Margolin olub.
Təntənəli tədbir İpək Yolu Səmərqənd kompleksinin ərazisində yerləşən "Əbədi şəhər" tarix-etnoqrafik parkında baş tutub. Burada avarçəkmə kanalının sahilində çəkisi 300 ton, hündürlüyü 18 metr olan pilləkən quraşdırılıb. Miqyasına baxmayaraq, struktur cəmi bir dəqiqə ərzində öz oxu ətrafında dönə bilir. Bunu mümkün etmək üçün dünyanın hər yerindən mütəxəssislər dəvət edilib: Qısa müddətdə konstruksiyanı yığmaq üçün Səmərqəndə 90-a yaxın avtobus gəlib. Tamaşanın dekorasiyası Mirzo Uluqbekin orta əsrlər rəsədxanasının prototipidir. İndiyədək müəllifin ümumi ideyasının yalnız kiçik bir hissəsi turistlər üçün əlçatan idi - Səmərqənddə yerləşən tarixi abidə. Bununla belə, tamaşanın yaradıcı qrupu dahi şəxsiyyətin əsl rəsm və eskizlərini uzun müddət öyrənmiş, bundan sonra tamaşaçılara Uluqbəkin ilkin planına yaxın olan rəsədxananı göstərən dekorasiyalar qurublar.
Sami Yusuf Səmərqənddə açılışda "Sarı gəlin" oxudu - FotolarDizayner Zinovy ​​Margolin öz təəssüratlarını belə bölüşüb:
"Layihə üzərində işləmək mənə Özbəkistanın inanılmaz mədəniyyətinə qərq olmağa imkan verdi, bu barədə əvvəllər heç nə bilmirdim".
"Əbədi şəhər" layihəsinin ideya müəllifi və kuratoru, Özbəkistanın müasir rəssamı Bobur İsmayılov tamaşanın süjet xəttinin ideoloji ilhamvericilərindən birinə çevrilib.
"Tamaşa hazırlığın əvvəlində hər cür materiallar milli musiqi və ifaçılardan tutmuş xalqımızın adət-ənənələrinə qədər öyrənilmişdir. Nə vaxtsa Əbədi Şəhəri yaradan gənc dulusçu haqqında nağıl yarandı. Kağız üzərinə qoymuşuq. Bu gün bu nağıl reallığa çevrilib və bu, məni çox sevindirir", – Bobur İsmayılov deyib.
Şouda iştirak etmək üçün Özbəkistanın ən istedadlı musiqiçiləri dəvət olunub. Rejissorun bütün yaradıcı heyətin qarşısına qoyduğu vəzifə yüz illər əvvəl və indiki dövrdə mövcud ola biləcək əbədi musiqi materialı yaratmaq olub. Şounun musiqili hissəsi isə Sami Yusuf tərəfindən hazırlanıb. Proqrama Sami Yusuf tərəfindən Əlişir Nəvainin beytləri üzrə iki əsəri, "Sarı gəlin" mahnısı daxil edilib.
Sami Yusuf Səmərqənddə açılışda "Sarı gəlin" oxudu - FotolarTamaşa Özbəkistan, Rusiya, Belarusiya, Avstraliya, Estoniya, Hollandiya və Britaniyadan olan ən yaxşı mütəxəssislərin ən yaxşı işi adlandırılıb. "Əbədi şəhər" Özbəkistanın kollektiv obrazıdır, səhnə Uluqbekin rəsədxanasıdır, məkanın üzvi davamıdır və gələcəkdə unikal çoxfunksiyalı teatr məkanına çevrilə bilər. Tamaşaçılar Özbəkistanın bütün bölgələrinin milli koloriti və mədəniyyəti ilə yaxından tanış olmaq imkanı əldə ediblər.
Sami Yusuf Səmərqənddə açılışda "Sarı gəlin" oxudu - FotolarSami Yusuf Səmərqənddə açılışda "Sarı gəlin" oxudu - Fotolar