DYP-dən sürücülərə XƏBƏRDARLIQ
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi (BDYPİ) sürücülərə xəbərdarlıq edib.
BDYPİ-dən daxil olan xəbərdarlıqda deyilir:
"Yol-nəqliyyat hadisələrinin baş vermə səbəbləri və şəraiti araşdırılarkən müxtəlif amillərlə rastlaşırıq. Adətən əsas səbəb yol hərəkəti qaydalarının pozulması ilə əlaqəli olur. Təbii ki, yolların sürüşkən və ya nahamar örtüklü olması, hərəkət hissəsinin qeyri-kafi işıqlandırılması, piyada keçidlərinin yetərincə olmaması və sair kimi qismən nəticəyə təsir göstərən bəzi amillər də var.
Yol-nəqliyyat hadisələri törətmiş şəxslərin sürücülük təcrübəsi ilə bağlı statistik göstəricilərə diqqət yetirsək, görərik ki, qeydə alınmış ağır qəzaların çoxu məhz 10 ildən yuxarı sürücülük təcrübəsi olan şəxslərin təqsiri üzündən baş verib. Ümumiyyətlə, sürücülük hüququ yarandıqdan sonrakı birinci onillik ərzində fərdlərin məsuliyyət hissi növbəti onilliklərlə müqayisədə daha artıq olur. Sonradan sürücülərdə yaranan arxayınlıq, özünə güvənmə məsuliyyət hissini azaldır ki, bu da yol hərəkətində intizamsızlığa və qəzaların baş verməsinə gətirib çıxarır.
Əgər sürücü yolda müəyyən olunmuş sürət həddini görüb ona əhəmiyyət vermirsə, aramla hərəkətdə olan nəqliyyat axınında digər sürücülərə hörmətsizlik edərək nümayişkaranə şəkildə qarşı hərəkət zolağına çıxırsa, ötmə, manevr etmə və yaxud yolayrıcını keçmə qaydalarını bilərəkdən və kobud şəkildə pozursa, ara məsafəsi saxlamırsa, bu o demək deyil ki, həmin şəxs törətdiyi əməllərin qanuna zidd olduğundan, nəticəsinə görə cavabdehlik daşıdığından xəbərdar deyil, sadəcə məsuliyyət hissini unudaraq hərəkətlərini davam etdirir. Bu baxımdan sürücülərin təcrübəsiz olması, yol hərəkəti və yol hərəkətinin təhlükəsizliyi qaydaları haqqında nəzəri biliklərinin qənaətbəxş olmaması kimi fikirlər irəli sürmək düzgün olmazdı.
Sözsüz ki, sükan arxasına əyləşən hər bir sürücü yol və hava şəraitinə görə nə qədər təcrübəli olduğunu özü daha yaxşı bilməli, təhlükəli situasiyanı düzgün qiymətləndirməyi bacarmalı, daima yol hərəkəti qaydalarına dair biliklərini və sürücülük vərdişlərini təkmilləşdirməlidir. Bir sözlə, hər bir peşə sahəsində olduğu kimi, nəzərə alsaq ki sürücülük özü də bir peşədir, sürücü həmişə öz üzərində çalışmalı, yollarda diqqətli və məsuliyyətli olmalıdır. Hətta istənilən peşəkar sürücünün belə, ani diqqətsizliyi, məsuliyyətsizliyi faciəvi qəzaya səbəb ola bilər.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi gündəlik fəaliyyətdə istər-istəməz iştirakçıya çevrildiyimiz yol hərəkəti prosesində şəxsi və ictimai məsuliyyət hissinin son dərəcə vacib olduğunu xatırladır, hər kəsi yollarda intizamlı olmaqla ölkəmizdə yol hərəkəti mədəniyyətinin möhkəmlənməsinə və qəzaların sayının azaldılmasına yardımçı olmağa dəvət edir".
"Aygün Kazımovanın ad günü olmasaydı, onunla bir masada oturmazdım"
Müğənni Xatun Əliyeva canlı efirdə küsülü olduğu şairə Nazilə Səfərli ilə bağlı maraqlı açıqlamalar verib. xəbər verir ki, sənətçi onların eyni məclisdə bir araya gəlməsindən danışaraq münasibətlərinə aydınlıq gətirib. Xatun bildirib ki, bəzi tədbirlərdə harada və kimlə əyləşmək seçimi olur:. "Bəz
19:14 206 Boşanan cütlük bir arada - Foto
Aktyor Murad İsmayıl iki il əvvəl boşandığı aktrisa Ülviyyə Xəlilbəyova ilə fotosunu paylaşıb. Axşam.az xəbər verir ki, cütlük birlikdə rol aldıqları "Kürəkən vs qaynata" filminin qala gecəsinə qatılıbar. Onlar birlikdə kamera qarşısına keçərək, şəkillər çəkdiriblər. Qeyd edək ki, Murad v
14.02.2026 617 Rihanna mer-meyvə seçdi, viral oldu - Video
Dünyaca məşhur müğənni Rihanna Los-Ancelesdə supermarketdə alış-veriş edərkən görüntülənib. "Qafqazinfo" xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu hal mağazadakı digər müştərilərin marağına səbəb olub. Sosial şəbəkələrdə yayılan fotolarda müğənninin meyvə və tərəvəzləri diqqətlə seçdiyi, on
12.02.2026 612 Boşanandığı üçün ağlayırdı, barışdılar
Aktyor Efecan Dianzenzanın keçmiş həyat yoldaşı Duygu Çavdar ilə barışdığı iddia olunub. Axşam.az xəbər verir ki, şayiələrin yaranmasına səbəb aktyorun qızı və eks-xanımı ilə birgə fotolarını yayımlayaraq "şükür" emojisi qoyması olub. Belə ki, fotoların birində cütlüyün səmimi poz verməsi d
14.02.2026 303 Vəfanın videosu YAYILDI - TANINMAZ HALDA
Müğənni Vəfa Şərifovanın illər əvvələ aid arxiv videosu sosial şəbəkələrdə yayılıb. Görüntülərdə 23 yaşında olan ifaçının musiqi layihələrindən birində iştirak etdiyi anlar əks olunub. Gənc yaşlarında olan Vəfa Şərifovanın görünüşü və səhnə tərzi izləyicilərin diqqətini çəkərək marağa səbəb olub. Vide
14.02.2026 750 Meyxanaçı Samirənin müğənni qızı saxlanıldı
Meyxanaçı Samirənin müğənni qızı Fərəh Samirəqızı saxlanılıb. xəbər verir ki, bu barədə məlumat yayıb. Bildirilib ki, Fərəh Samirəqızı sosial şəbəkələrdə təhqiramiz ifadələr işlətdiyi üçün polis tərəfindən saxlanılıb. O, yaxın saatlarda məhkəmə qarşısına çıxarılacaq. Bildirilib ki, müğənninin sosia
20.02.2026 590 Bukmekerlər onu "Avroviziya"nın qalibi görür
14.02.2026 266 "Toya 50 minə gedirəm, Alim Qasımovun çıxışı da buraya daxildir"
"Bu sənətə illərimi qoymuşam. Bu işin zəhmətini çəkmişəm. Ağlaya-ağlaya, əllərimi dağıda-dağıda, zülm çəkə-çəkə çalışmışam. Birinci sevgi olub. Sonra bu sevgidən məşhurluq yaranıb. Bu, məsuliyyətə səbəb olub. Bu da qazancımın yaranmasına gətirib çıxarıb". Axşam.az xəbər verir ki, bu sözlər