Kaloriyi çatışmazlığı üç yolla əldə edilir:
daha az yeyib daha çox hərəkət etmək (ən effektiv variant)
Bir həftə ərzində bu prinsipə riayət etsəniz, artıq ilkin nəticəlləri görəcəksiniz.
2. Makroslara diqqət edin
Makroslar (makronutrientlər) qida ilə qəbul olunan zülal, yağ və karbohidratlardır.
Gün ərzində çəkinizin hər kiloqramına 1.6-1.8 qram zülal qəbul edin.
Rasionunuzda yağların miqdarı gündəlik kalorilərin azı 20% -ni təşkil etməlidir.
Karbohidrat və yağların ideal nisbətini axtarmayın, yoxdur. Özünüzə ən rahat olan balansı seçin. Əsas, gündə 25-30 qram lif qəbul etməyi unutmayın.
3. İdman zalına gedin
Güc məşqləri həm bir sessiyaya 250-300 kkal yandırmaq imkanı verir, həm əzələ kütləsini artırır, həm də Sağlamlığınıza etdiyiniz gözəl bir investisiyadır.
4. Sağlam qıdaları seçin
Süd və ət, balıq və yumurta, meyvə-tərəvəz, taxıl məhsulları və qoz-fındıq - bütün bunlar masanızın üzərində yer almağa layiqdir. Qısa yol axtarıb, arıqladıcı "detox" çayları və digər "sehirli iksirlər"in dalıyca qaçmayın.
5. Ağıllı həyat tərzi sürün
Zəngin və balanslaşdırılmış şəkildə qidalanın. Mütəmadi olaraq məşq edin. Bol su için. Planınızdan kənara çıxmayın. Bunu yalnız yüksək əhval ruhiyyədə yox, motivasiyanız olmayanda da davam etdirin. Bir anlıq zəiflik göstərdikdə isə, dərhal geri çəkilməyin, yenidən qaldığınız yerdən başlamağı bacarın. Məqsədinizə çatmadan dayanmayın.
Natəvan Baxşiyeva
Boğazın qıcıqlanması, burun axması - Yaz allergiyasından necə xilas olmaq olar?
Yaz allergiyası əsasən bahar aylarında, havada tozcuqların (polenlərin) artması ilə ortaya çıxan allergik reaksiyadır. Bu allergiya allergik rinit və ya mövsümi allergiya kimi də tanınır. xəbər verir ki, əsas səbəbi ağacların, otların və çiçəklərin tozcuqlarının nəfəs yollarına düşməsi və immun sistemini
07.03.2025 842 Azərbaycanda 500 nəfər böyrək gözləyir
Xroniki böyrək çatışmazlığı üzrə Tədbirlər Proqramı çərçivəsində 32 adda dərman vasitələri, 3 adda peritoneal dializ məhlulu dializ məsrəfləri, tibbi sərfiyyat və tibbi ləvazimat malları satın alınıb. 2024-cü ildə ölkə üzrə xroniki böyrək çatışmazlığı olan xəstələrin vahid elektron registrində 4035 xəst
15.03.2025 485 Bağırsaq xərçənginin gözlənilməz simptomları açıqlanıb
Kolorektal xərçəng ən geniş yayılan və təhlükəli onkoloji xəstəliklərdən biridir. Müasir müalicə üsullarının inkişafına baxmayaraq, xəstəlik gec aşkar edildikdə 5 illik sağ qalma ehtimalı 40%-dən aşağı olur. -ın -ya istinadən verdiyi məlumata görə, rusiyalı onkoloq, tibb elmləri namizədi Dmitri Belko
02.03.2025 727 Komada olanların sağalma potensialına dair mühüm nəticələr ortaya çıxdı
Komada olan xəstələrin sağalma potensialına dair mühüm nəticələr ortaya çıxıb. "MedicalXpress" saytına istinadla xəbər verir ki, "JAMA Network Open"də dərc olunan araşdırma bu xəstələrin əksəriyyətinin ən azı bir faizinin sağalma potensialına malik olduğunu göstərir. Pittsburq Universitet