"RUSİYA BÜTÜN SƏRHƏDLƏRİ AŞIR" - "Deyəsən, kremldəkilər Priqojin qiyamı zamanı ailələrinin hara uçduqlarını unudublar...""Hələ bir neçə həftə əvvəl efirlərin birində Azərbaycan Prezidentinin ailəsini hədəf alan informasiya təxribatı mövzusuna toxunmuş və bunun arxasında Rusiyanın dayana biləcəyini ehtimal etmişdim".
"AzPolitika" bildirir ki, bu barədə politoloq Fərhad Məmmədov "Telegram" hesabında yazıb.
Onun sözlərinə görə, materialların Emin və Mehman Hüseynov qardaşlarına ötürülmə tərzi bu faktı təsdiq edir: "Kim olduğu bəlli olmayan bir şəxs internet vasitəsilə əlaqə saxlayıb, pul müqabilində "kompromat" təklif edib, Hüseynov qardaşları (guya) pulu ödəyiblər və əllərində əvvəlcədən hazırlanmış informasiya təxribatı ssenarisi peyda olub. Qardaşlar Azərbaycana qarşı həvəsli "faydalı axmaqlar" rolunu oynadılar".
"RUSİYA BÜTÜN SƏRHƏDLƏRİ AŞIR" - "Deyəsən, kremldəkilər Priqojin qiyamı zamanı ailələrinin hara uçduqlarını unudublar..."Bəs körpüləri yandıran belə bir təxribatın səbəbi nədir?! Fərhad Məmmədov vurğulayıb ki, bir çox səbəb sadalamaq olar: "Cənubi Qafqazdakı geosiyasi transformasiyalar və Rusiyanın Azərbaycanla Ermənistan arasındakı sülh prosesində, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşmasında və kommunikasiyaların açılması prosesində iştirak etməməsi. Rusiyanın bütün transformasiya istiqamətlərində rolu var idi, lakin rəsmi Moskvanın öz günahı ucbatından bu rol itirildi.
Azərbaycan Prezidentinin AZAL təyyarəsinin qəzası mövzusundakı prinsipial mövqeyi. Moskvada Azərbaycan Prezidentinin mövqeyini heç cür həzm edə bilmirlər və "bir addım irəli, iki addım geri" tempi ilə hərəkət edirlər.
ABŞ Prezidentinin Azərbaycanın birləşdirici halqa rolunu oynadığı Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarına diqqəti.
Rusiya həm "yumşaq güc" institutları, həm də Mehdiyev kimi təşəbbüskarlar timsalında Azərbaycanın daxilindəki alətlərini itirir. Mövzular çoxdur...
Lakin hansı metod seçildi?! Ən çirkin metod! Ailəyə və şəxsi həyata toxunan metod! Yəni bütün digər mexanizm və alətlər öz əhəmiyyətini itirib.
Ukraynada Azərbaycanın infrastrukturuna zərbələr, Rusiyada azərbaycanlıların həbsi, dövlət kanallarında təhdidlər... bunların hamısı nəticəsiz qalır! Bu, Rusiyanın zəifliyinin göstəricisidir, çünki ailəyə hücum etmək artıq son həddir. Deyəsən, Moskvada, xüsusən də Putinin əhatəsindəkilər Priqojinin Moskvaya yürüşü zamanı ailələrin olduğu təyyarələrin hara uçduğunu unudublar.
44 günlük müharibə haqqında kitablardan birində yazıldığı kimi: "Bakıda gözləməyi bacarırlar". Reaksiya verməyi də bacarırlar".
Politoloq qeyd edir ki, bu informasiya təxribatı ilə Moskva münasibətlərdə iki onillik ərzində formalaşan həddi keçdi. "Azərbaycan və Prezident İlham Əliyev öz yollarından dönməyəcəklər, regionda transformasiyalar davam edəcək, Rusiyanın regiondakı yeri isə getdikcə daha da daralacaq!", - F.Məmmədov vurğulayıb.