Soyuq otaqda sağlamlığa zərər vermədən necə yatmaq olar?Soyuq otaqda yatmaq hətta faydalı da ola bilər, lakin bu yalnız bədəninizi hipotermiyadan (həddindən artıq soyumadan) etibarlı şəkildə qoruduğunuz halda mümkündür.
Lent.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, evdə hava həqiqətən soyuq olduqda, gecə istirahəti xüsusi yanaşma tələb edir - sərinlik sağlamlığa xeyir versin, zərər yetirməsin.
Düzgün geyinin
Yalnız bir qalın sviterin kifayət edəcəyini düşünməyi unudun. Soyuq gecələrdə "kələm prinsipi" daha yaxşı işləyir: bir neçə qat geyim istiliyi daha yaxşı saxlayır. Yuxu üçün geyim seçərkən təbii parçalara üstünlük vermək vacibdir, yəni pambıq, flanel və ya nazik yun.
Bu materiallar "nəfəs alır", tərləməyə imkan vermir və sonradan üşüməyinizin qarşısını alır. Həmçinin yuxu üçün geyim rahat və boş olmalıdır. Pijama və ya corablar bədəni sıxarsa, bu qan dövranını poza bilər və daha tez üşüməyinizə səbəb olar.
Başınızı və ayaqlarınızı soyuqdan qoruyun
İstilik ən tez ayaqlardan və başdan itirilir. Mütəxəssislər rahat yuxu üçün isti, lakin dar olmayan corab geyinməyi məsləhət görürlər. Əgər otaq çox soyuqdursa, nazik papaq və ya kapüşon taxmaqdan çəkinməyin. Bu, istilik itkisinin xeyli azalmasına kömək edəcək.