Ermənistanda məhbus mövzusu seçki gündəminə çevrilir
Ermənistanda məhbus mövzusu seçki gündəminə çevrilirErmənistan parlamentinin spikeri Alen Simonyan bəyan edib ki, İrəvan Bakıda saxlanılan sonuncu erməni vətəndaş evinə qayıdana qədər fəaliyyətini davam etdirəcək.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Turan Rzayev bildirib ki, onun bu açıqlaması Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh prosesinin davam etdiyi bir mərhələdə səsləndirilməsi baxımından diqqət çəkir. Cəmi bir neçə gün əvvəl Azərbaycan nümayəndə heyəti "Sülh körpüsü" adlı dəyirmi masada iştirak etmək üçün Ermənistana səfər etmişdi. Bu isə göstərir ki, həm dövlət səviyyəsində, həm də ictimai platformalarda dialoq kanalları açıqdır və normallaşma prosesi davam edir:
"Hazırda Bakıda saxlanılan ermənilərin taleyi Ermənistan cəmiyyətində birmənalı müzakirə olunmasa da, mövzu müxalifətin əsas siyasi alətlərindən birinə çevrilib. Qarşıdan gələn parlament seçkiləri ərəfəsində bu məsələnin daxili siyasi gündəmdə daha da aktuallaşacağı gözləniləndir. Simonyanın məhz indi bu mövzunu qabartması da seçki kontekstində qiymətləndirilə bilər. Bu, həm ictimaiyyətə mesaj, həm də müxalifətin mümkün təzyiqlərini önləməyə hesablanmış addım kimi görünür.
Digər tərəfdən, Bakıda saxlanılan separatçıların vəziyyətinin Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və onun komandasının siyasi mövqeləri baxımından müəyyən mənada əlverişli olduğu barədə fikirlər də mövcuddur. Bu yanaşmaya görə, onların Ermənistanda azadlıqda olmasındansa, hazırkı statusun saxlanılması Paşinyan administrasiyası üçün daha az riskli variantdır.
Bununla yanaşı, seçki ərəfəsində verilən bu cür bəyanatlar avtomatik olaraq İrəvanın həmin şəxslərin mütləq şəkildə Ermənistana ekstradisiyası istiqamətində konkret hüquqi mexanizmlər işə salacağı anlamına gəlmir.
Azərbaycan ilə Ermənistan arasında yekun sülh sazişi hələ imzalanmayıb, lakin mətnin paraflandığı bildirilir. Müqavilənin imzalanmasından sonra münasibətlərin dərhal yüksək səviyyəyə qalxacağını iddia etmək real görünmür. Bununla belə, mərhələli normallaşma fonunda tərəflər arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən hüquq və ədliyyə istiqamətində müəyyən razılaşmaların əldə olunması istisna deyil".