Buraxılış imtahanlarının vaxtı təhsilin məntiqinə uyğundurmu?"Valideynlərin və şagirdlərin bu narahatlığı tamamilə əsaslıdır. Tədris ili iyun ayında başa çatdığı halda, buraxılış imtahanlarının mart ayına təyin edilməsi həm pedaqoji, həm də psixoloji baxımdan ciddi ziddiyyət yaradır. Təhsilin fundamental məntiqi sadədir: əvvəlcə bilik tam şəkildə öyrədilir, daha sonra isə qiymətləndirilir. Dövlət proqramı 11-ci sinfin sonuna qədər olan dövrü əhatə etdiyi halda, imtahanın martda keçirilməsi şagirdi hələ mənimsəmədiyi mövzular üzrə sınağa çəkmək deməkdir".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında təhsil eksperti Şəmsi Qoca bildirib.
O, qeyd edib ki, bu yanaşma tədris planının mahiyyətini zəiflədir. Müəllim mövzuları sürətlə başa çatdırmağa, şagird isə dərindən qavramaq əvəzinə mexaniki yaddaşa üstünlük verməyə məcbur olur. Nəticədə keyfiyyət deyil, sürət əsas meyara çevrilir:
"Eyni zamanda, erkən imtahan modeli repetitor asılılığını daha da gücləndirir. Məktəb proqramı təbii axarında davam etdiyi halda, şagird martadək materialı "çatdırmaq" üçün əlavə hazırlıq kurslarına üz tutur. Bu isə o deməkdir ki, mart imtahanları məktəbin deyil, daha çox fərdi repetitor hazırlığının nəticəsini ölçür.
Buraxılış imtahanlarının vaxtı təhsilin məntiqinə uyğundurmu?Digər tərəfdən, martda imtahan verərək prosesi "bitmiş" hesab edən şagird üçün aprel və may aylarında sinif otağı öz funksiyasını itirir. İmtahandan sonra motivasiyanı qorumaq çətinləşir və tədris ilinin son aylarının səmərəliliyi minimuma enir.
Aydın görünür ki, buraxılış imtahanlarının bu qədər erkən keçirilməsi təhsilin məzmunundan daha çox nəticələrin emalı və növbəti mərhələlərin texniki planlaşdırılması kimi inzibati rahatlığa xidmət edir. Halbuki şagirdin tam və sistemli bilik əldə etməsi istənilən statistik göstəricidən daha önəmli olmalıdır.
Həqiqi və ədalətli qiymətləndirmə üçün imtahan tədris proqramı tam yekunlaşdıqdan sonra keçirilməlidir. Əks halda, şagirdin zəhməti vaxtından əvvəl, yarımçıq qalmış mövzuların kölgəsində qiymətləndirilir".