Evdə təhsil kağız üzərində qalır: əqli və fiziki məhdudiyyətli uşaqlara müəllim tapılmır - TƏHSİL EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMASon illərdə Azərbaycanda inklüziv təhsilin inkişafı istiqamətində müxtəlif proqramlar həyata keçirilsə də, əqli və fiziki məhdudiyyətli uşaqların bir hissəsi hələ də təhsil hüququndan tam yararlana bilmir. Xüsusilə sağlamlıq vəziyyətinə görə məktəbə gedə bilməyən uşaqlar üçün nəzərdə tutulan evdə təhsil sistemi ciddi problemlərlə üz-üzədir. Valideynlər bildirirlər ki, aylardır müraciət etmələrinə baxmayaraq, övladlarına dərs keçəcək müəllim tapılmır və nəticədə uşaqlar təhsildən kənarda qalır. Mövcud vəziyyət isə inklüzivlik prinsiplərinin kağız üzərində qalması ilə bağlı suallar yaradır.
Evdə təhsil kağız üzərində qalır: əqli və fiziki məhdudiyyətli uşaqlara müəllim tapılmır - TƏHSİL EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMAMövzu ilə bağlı təhsil eksperti Şəmsi Qoca BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, təhsil sadəcə dörd divar, bir yazı lövhəsi və zəng səsi deyil. Onun sözlərinə görə, təhsil, xüsusən də fiziki məhdudiyyəti olan bir uşaq üçün, dünyaya açılan yeganə pəncərədir: "Amma heyf ki, son illərdə biz o pəncərələri "islahat" adı altında bir-bir qapatmaqla məşğuluq. Bir təhsil eksperti kimi mənə ən çox verilən sual budur: "Niyə fiziki qüsurlu uşaqlar təhsildən kənarda qalır?" Cavab isə həm sadədir, həm də çox ağrılı: Biz illərin sınağından çıxmış peşəkar bir sistemi dağıdıb, yerində boş bir "inklüzivlik" xülyası yaratdıq.