Silent Spring İnstitutunun mütəxəssisləri saç uzatmalarında onlarla təhlükəli kimyəvi maddə aşkar etdikdən sonra təcili xəbərdarlıq ediblər.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadən xəbərinə görə, araşdırma zamanı məlum olub ki, bu məhsulların tərkibində onlarla təhlükəli kimyəvi maddə mövcuddur.
Araşdırmanın detalları
Tədqiqat çərçivəsində onlayn satışda olan 43 məşhur məhsul müxtəlif kimyəvi maddələrə görə yoxlanılıb. Analiz nəticəsində bir çox təhlükəli birləşmələrin izləri aşkarlanıb. Onların arasında alov gecikdiricilər, ftalatlar, pestisidlər, stiren, tetraxlorotan və orqanotin birləşmələri var. Əvvəlki araşdırmalar göstərib ki, bu maddələr xərçəng riski, hormonal pozğunluqlar, inkişaf problemləri və immun sisteminə mənfi təsirlə əlaqələndirilir.
Risk haradan yaranır?
Saç qaynağı üçün istifadə olunan lifli materiallar birbaşa baş dərisi və boyun nahiyəsinə yerləşdirilir. Onların istiliklə formaya salınması və düzləşdirilməsi zamanı kimyəvi maddələr havaya yayıla bilər. Bu maddələr daha sonra istifadəçilər tərəfindən nəfəs yolu ilə qəbul edilə bilər ki, bu da sağlamlıq üçün əlavə risk yaradır. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bu cür prosedurlara qərar verərkən istifadə olunan materialların tərkibi və təhlükəsizlik sertifikatları diqqətlə yoxlanmalıdır.