Oruc tutmaq bədəni təmizləyir? Sağlamlıq baxımından həqiqətlərRamazan ayı başlayır və bu müqəddəs dövrlə birlikdə orucun yalnız mənəvi deyil, fiziki təsirləri də yenidən müzakirə mövzusuna çevrilir. Bir çox insan hesab edir ki, gün ərzində qida qəbulundan müvəqqəti imtina etmək orqanizmə istirahət imkanı yaradır və bədəndə toplanan zərərli maddələrin, yəni toksinlərin daha sürətli şəkildə xaric olunmasına kömək edir. Bu fikir xüsusilə sağlam həyat tərzi ilə maraqlananlar arasında geniş yayılıb. Bəs həqiqətənmi oruc tutmaq bədəni "təmizləyir", yoxsa bu, daha çox yayılmış bir düşüncədir? Ramazan orucunun insan orqanizminə təsiri, maddələr mübadiləsində baş verən dəyişikliklər və sağlamlıq baxımından mümkün faydalar hər il olduğu kimi bu dəfə də diqqət mərkəzindədir.
Oruc tutmaq bədəni təmizləyir? Sağlamlıq baxımından həqiqətlərMövzu ilə bağlı tibb elmləri doktoru, professor Adil Qeybulla BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, aclığı tibbi baxımdan dəyərləndirsək, Ramazan təkcə tibbi baxımdan dəyərləndirilə bilməz. Yəni bu ruhsal bir durumdur. Burada insan öz nəfsinə nəzarət edir. Əlbbətdə istənilən müvəqqəti aclıq orqanizm üçün faydalıdır. Yəni depolarda yığılan piyləri təmizləyir. Eyni zamanda bədən toksinlərdən təmizlənir. Aclıq yəhudilər və xristianlarında dinində var. Onun sözlərinə görə, bizdə bir ay müddətində ac qalmaq xeyli çətindir: "Hər halda dində belə buyurulub. Orucu o adam tuta bilər ki, onun səhhəti buna imkan versin.
Oruc tutan adam ifrat düşüncələrdən uzaq olmalıdır. Tüpürcəyi udmaq olmaz kimi düşüncələr absurddur. Sadəcə olaraq orucun mahiyyətini dərk etmək lazımdır. Qeyd etdiyim ki, istənilən müvəqqəti aclıq orqanizm üçün faydalıdır".