ABŞ qüvvələri İran neftinin daşınması ilə əlaqədar sanksiya siyahısına daxil edilmiş "Veronica III" tankerini Hind okeanında ələ keçirib.
BiG.AZ xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, əməliyyat barədə məlumatı ABŞ Müdafiə Nazirliyi - Pentaqon yayıb.
Nazirliyin açıqlamasına görə, gəminin saxlanılması və göyərtəyə çıxış üzrə hərbi-dəniz əməliyyatı insidentsiz həyata keçirilib. Bildirilib ki, tanker ABŞ-ın İrana qarşı tətbiq etdiyi sanksiyaları pozmağa cəhd göstərib. Açıqlamada qeyd olunub ki, gəmi Karib dənizindən Hind okeanına qədər izlənilib və ələ keçirilməmək üçün marşrutunu dəyişib.
Pentaqon bəyan edib ki, "qanunsuz fəaliyyət göstərən tərəflərə və onların nümayəndələrinə beynəlxalq sularda sərbəst hərəkət imkanının verilməsinə yol verilməyəcək".
Tankerin heyətinə qarşı hansı əlavə tədbirlərin görüldüyü açıqlanmayıb. "Marine Traffic" portalının son məlumatına əsasən, gəmi hazırda Hind okeanının qərb hissəsində yerləşir.