MTK-ların komendant pulu niyə durmadan artır? - Sakinləri narahat edən suallar - ƏMLAK EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMASon illər çoxmənzilli yaşayış binalarında fəaliyyət göstərən Mənzil-Tikinti Kooperativləri (MTK) tərəfindən sakinlərdən yığılan "komendant pulu" ciddi narazılıq mövzusuna çevrilib. Rəsmi olaraq blokların təmizlənməsi, liftlərin saxlanılması, həyətin abadlaşdırılması və məişət tullantılarının daşınması kimi xidmətlər üçün nəzərdə tutulan bu ödənişlər bir çox binalarda gözlənilmədən və əsaslandırılmadan artırılır. Bununla yanaşı, xidmətlərin keyfiyyəti dəyişmədiyi halda aylıq ödənişlərin məbləğinin artması və artımların hansı meyarlara əsaslandığının açıqlanmaması müzakirələrə səbəb olur.
Məsələni daha da mürəkkəbləşdirən əsas məqam odur ki, komendant haqlarının müəyyənləşdirilməsi və artırılması prosesi əksər hallarda şəffaf aparılmır. Bir çox hallarda sakinlərlə rəsmi müzakirə keçirilmədən qərarlar qəbul olunur, xərclərin detallı hesabatı təqdim edilmir. Nəticədə, şəhərin müxtəlif ərazilərində yaşayan vətəndaşlar eyni xidmətlər üçün tam fərqli məbləğlər ödəməli olur və bu vəziyyət hüquqi suallar doğurur: MTK-ların bu ödənişləri artırmaq səlahiyyəti nə qədərdir və sakinlərin hüquqları necə qorunmalıdır?
MTK-ların komendant pulu niyə durmadan artır? - Sakinləri narahat edən suallar - ƏMLAK EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMAMövzu ilə bağlı əmlak eksperti Ramil Osmanlı BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, Nazirlər Kabinetinin mənzil idarəçəliyində təsdiq olunan qiymət siyasətinin həyata keçirilməsi və müəyyən olunması ilə bağlı qaydaları mövcuddur. Onun sözlərinə görə, həmin qaydalara uyğun olaraq hər bir sakinin bu prosesdə iştirak etmək hüququ, eyni zamanda vəzifəsi var: "Təssüflər olsun ki, sakinlər hələdə sovet dövrünün ənənəsi ilə yaşayır və hesab edir ki, hansısa bir sehirli əl gəlib onun yaşadığı binanı qoruyub saxlayacaq, təmir edəcək və onun istismar xərclərini ödəyəcək. Lakin bu belə deyil. Yəni sakinlər bu prosesdə birbaşa iştirakçıdırlar və iştirak etməlidirlər. Sakin bu prosesdə iştirakla bağlı öz hüquq və vəzifələrini mənzil məcəlləsində göstərilən qaydalar üzrə yerinə yetirməlidir. Həm binanın saxlanılması üçün nəzərdə tutulan tariflərin müəyyən olunmasında bilavasitə iştirak etməli, həmdə gələcəkdə o xidmət haqqlarının ödənilməsi və xidmət haqlarının, toplanan vəsaitin hara xərclənməsi ilə bağlı hesabatlılığın təmin olunmasında birbaşa iştirak etməlidir. Çünki bu vəsait sakinlərdən toplanan vəsaitdir.
Toplanan vəsaitin xərclənməsi ilə bağlı mütamadi olaraq orda xidməti həyata keçirən tərəf sakinlərə hesabat verməlidir. İdarə etmə formasının seçilməsinə gəlincə isə, burda müxtəlif formalar var. Formalardan biri və ənsası sakinlərin ümumi yığıncağının keçirilməsi və Mənzil Mülkiyyətçiləri Müştərək Cəmiyyətinin yaradılmasıdır. Yəni sakinlər birbaşa Mənzil Mülkiyyətçiləri Müştərək Cəmiyyəti prosesində iştirak edə bilərlər. Ona görədə toplaşıb bir vəkilə müraciət edib bununla bağlı sənədlərin hazırlanmasında yardımçı olmasını tələb edə, müqavilə bağlaya bilərlər. Yəni bu məsələ qanunvericilikdə tam şəkildə əhatə olunub. Sadəcə biz öz hüquqlarımızı öryənmək istəmirik".