Azərbaycanda meymunçiçəyi virusu aşkarlandı-İNFEKSİONİSDƏN AÇIQLAMA
Meymunçiçəyi xəstəliyi nadir, lakin yoluxucu bir virus infeksiyasıdır. Meymunçiçəyi xəstəliyi meymunçiçəyi virusunun törətdiyi və əsasən qərbi və mərkəzi Afrikada yayılmış nadir xəstəliklərdəndir. Hazırda Avropanın bir neçə ölkələrində aşkarlanıb.
Azərbaycanda da bir nəfər şəxsin meymunçiçəyi virusuna yoluxduğu müəyyənləşib.
Bəs bu qorxuducu virusdan necə qorunmalıyıq?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışaq İnfeksion Xəstəlikləri və Klinik Mikrobiologiya Uzmanı həkim Vasif Əliyev bildirib ki, Azərbaycanda meymunçiçəyinə yoluxmuş şəxs aşkar edilib. Həmin şəxs xarici ölkələrin birinə səyahət edərkən ünsiyyətdə olduğu birindən yoluxduğu güman edilir. Hazırda şəxs karantin altındadır və müalicəsi davam etdirilir. Hər hansı bir problem yoxdur:
"Meymunçiçəyi virusu yoluxdurucu olsa da xəstə insanlara təmasda və onların əşya və paltarlarına toxunulması nəticəsində baş verir. Risk bölgəsində olan ölkələrə səyahət zamanı xəstəliyə yoluxma halı daha yüksəkdir. Təmas olmadan bu virusa yoluxma halı aşağıdır.
Azərbaycanda yoluxan şəxs bir nəfər olduğundan və karantina halında müalicə aldığından yoluxma halı aşağıdır.
Bu xəstəlikdən qorunmaq məsələsinə gəlincəsə hazırda virusa qarşı vaksin mövcuddur. Bu vaksin bizim ölkədə yoxdur. Əgər kritik pandemiya-epidemiya təhlükəsi olarsa, kütləvi peyvəndə ehtiyac yaranarsa, o zaman peyvəd vurdurula bilər. Mövcud şəraitdə peyvənd vurulmasına ehtiyac görmürəm.
Əgər kimdəsə tipik səpkilər olarsa, bu hal şüphəli şəxslə təmas şəkilində yaranarsa o zaman mütləq həkimə müraciət edib, səpikələrin diaqnozu qoyulmalıdır".