QHT Azərbaycan Polisi ilə bağlı bəyanat verdi
İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə Təşkilatı son günlər bəzi şəxslərin sosial şəbəkə hesablarında Azərbaycan polisinə qarşı apardıqları qarayaxma kampaniyasını pisləyib.
Təşkilat bu kimi xoşagəlməz hallarla bağlı Bəyanat yayıb.
"Azərbaycan Polisi ölkəmizdə ictimai təhlükəsizliyin qarantı olmaqla, vətəndaşlarımızı hər zaman hüquqazidd əməllərdən və zorakılıqdan qoruyur. Biz bunun yanvarın 18-də Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanı Hökümə Əliyevanın atası Cəlil Əliyevə məxsus bank kartından 80 509 manat pulun oğurlanması zamanı növbəti dəfə şahidi olduq. Dərhal Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən təxirəsalınmaz tədbirlər görüldü. Nəticədə isə cinayət əməlini törətməkdə şübhəli bilinən 1995-ci il təvəllüdlü İsgəndərov Ayaz Aydın oğlu saxlanıldı, onun xarici ölkə vətəndaşları ilə əlaqələri müəyyən olunduğundan həmin şəxslər axtarışa verildi və Milli Qəhrəmanımızın atasına dəymiş ziyan geri qaytarıldı. Bu, bir daha sübut edir ki, Azərbaycan Polisi hər zaman öz vətəndaşının yanındadır və onların təhlükəsizliyini, ictimai asayişi qorumaq üçün gecə-gündüz xidmətdədirlər.
Ancaq təəssüflər olsun ki, son günlər Azərbaycan Polisinə qarşı bəzi şəxslər, daha dəqiq desək - ölkəmizdəki sabitliyi, ictimai asayişi istəməyən şəxs və ya şəxslər tərəfindən qarayaxma kampaniyaları aparılır.
Ötən gün – yanvarın 18-də İmişli rayonunda baş vermiş qəzadan bəziləri öz məkrli planları üçün istifadəyə cəhd etdilər. Həmişə olduğu kimi, bu dəfə də onların "planları" ürəklərində qaldı. Təəssüflər olsun ki, hadisə nəticəsində iki azyaşlı uşaq həyatını itirdi. Belə bir hadisənin baş verməsini heç kim istəməz və ya qəsdən etməz. Daxili İşlər Nazirliyi hadisədən dərhal sonra qəzanın görüntülərini yaydı. Görüntülərdən də aydın şəkildə görsənir ki, digər mülki avtomobil yol hərəkəti qaydalarını pozaraq Dövlət Yol Polisi Xidmətinin avtomobilinin qarşısına çıxır və hər birimiz üçün nəticəsi ağır olan hadisə baş verdi.
Xatirinizdədirsə, 2024-cü ilin dekabrın 25-də "Azərbaycan Hava Yolları" aviaşirkətinin J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən "Embraer 190" təyyarəsinin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğramasından öz şəxsi mənafeləri üçün istifadəyə cəhd edənlər, faciəni siyasiləşdirərək qəzada həlak olanların yaxınlarının hisslərindən sui-istifadəyə çalışanlar bu dəfə də eyni əməlləri törətdilər.
Əminik ki, bu hadisəyə səbəb olan şəxs və ya şəxslər qanun qarşısında ədalətli cəzalarını alacaqlar.
Eyni zamanda, sosial şəbəkələrdə yayılan videolarda polis avtomobilinə hücum edən şəxslərin hər biri də qısa müddətdə müəyyən ediləcək və onlar qanun çərçivəsində məsuliyyətə cəlb olunacaqlar. Bundan əlavə, bu hadisə ilə bağlı sosial şəbəkələrdə dövlət əleyhinə çağırışlar edən və ya belə çağırışları yayanlar barəsində də hüquq-mühafizə orqanlarımız müvafiq addımları atacaqlar.
Əlbəttə ki, Azərbaycan xalqı bunların haradan qaynaqlandığını yaxşı bilir. Hər birimiz dövlətimizin və xalqımızın təhlükəsizliyini öz canları bahasına qoruyan Azərbaycan Polisinin xidmətlərini unutmamalı və onlara sahib çıxmalıdır. İmkan verməməliyik ki, hansısa xarici ölkələrin xüsusi xidmət orqanlarına qulluq edən, onların sifarişlərini yerinə yetirən milli şura adlanan dərnək üzvləri Azərbaycan dövlətinə və onun Polisinə ləkə vurmağa nail olsun!"