İran Ermənistanla ticarət dövriyyəsini 3 milyard dollara çatdırmaq istəyir
İran Ermənistanla ticarət dövriyyəsini 3 milyard dollara çatdırmaq istəyirİranla Ermənistan arasında ticarət dövriyyəsi perspektivdə 3 milyard dollara çata bilər.
"Report" Ermənistan parlamentinin Mətbuat Xidmətinə istinadən xəbər verir ki, bunu İranın xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian qanunverici orqanın sədri Alen Simonyanla oktyabrın 22-də İrəvanda keçirdiyi görüşdə bildirib.
İranlı diplomat Qafanda İranın Baş Konsulluğunun açılmasından danışaraq ölkəsinin sərhəddə və ya Ermənistan vasitəsilə tranzit məsələsində maneələrə qarşı çıxdığını, regionun inkişafının tərəfdarı olduğunu vurğulayıb. O həmçinin qeyd edib ki, İran Təbrizdə Ermənistan konsulluğunun açılmasında maraqlıdır.
Tərəflər İranın Qafandakı konsulluğunun ticarət-iqtisadi, nəqliyyat və enerji əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyini bəyan ediblər. Onlar iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin 1 milyard dollara çatdırılması imkanlarından da danışıblar. Hazırda İranla Ermənistan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 700 milyon dollara yaxındır.
Qeyd edək ki, oktyabrın 21-də İranın Qafanda Baş Konsulluğunun açılışı olub.