Tüpürcək ilə müəyyən olunan hamiləlik testi satışa çıxarılacaq
Dünyanın ilk tüpürcək əsaslı hamiləlik testinin 2023-cü ildə Avropa, Cənubi Afrika və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində mövcud olacağı gözlənilir. Analizlərin nəticələrinə görə, "SaliStick" adlı testin 95 faiz düzgün nəticə verdiyi bildirilir.
Sonxeber.az xəbər verir ki, İsrailin "Salignostics" şirkəti Covid-19 test dəstləri əsasında hazırladığı dünyada tüpürcək əsaslı ilk hamiləlik testini satışa çıxarmağa hazırlaşır. "SaliStick" adlı tüpürcək əsaslı hamiləlik testinin təxminən 8 funt sterlinqə(16.69 AZN) satılacaq.
Tüpürcək əsaslı hamiləlik testi dəstindəki tampon bir neçə dəqiqə ağızda saxlanılır və sonra dəstdə olan boruya aparılır. Boruda təhlil edilən nəticə bir neçə dəqiqə ərzində istifadəçiyə təqdim olunur. Yüzdə 95 dəqiq nəticə verdiyi ifadə edilərkən, ənənəvi testlərə nisbətən daha asan istifadə edildiyi üçün hamiləlik testinə üstünlük verilməsi gözlənilir.