"Müzəffər ordunun qalib igidləri" kitabı təqdim olundu - FOTO
"Jurnalistlər Ekstremal Şəraitdə" İctimai Birliyi (sədr Firuzə Əsədullayeva) Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə "Müzəffər ordunun qalib igidləri" adlı kitabın yazılması layihəsini başa çatdırıb.
05.11.2022-ci ildə layihə çərçivəsində nəşr edilmiş "Müzəffər ordunun qalib igidləri" kitabı ictimaiyyətə Bakıda təqdim olunub.
Layihənin həyata keçirilməsində məqsəd Vətən müharibəsinin qəhrəmanlarını yazılacaq kitabla daha geniş miqyasda təbliğ etmək, cəmiyyəti maarifləndirmək və onların hər birinin haqqında ətraflı informasiyanı gələcək nəsillərə çatdırmaqdır.
Kitab 2020-ci il sentyabr ayının 27-də başlayaraq, noyabr ayının 8-də Şuşa şəhərinin alınması ilə Zəfərlə başa atan 44 günlük müharibə müddətində 30 il düşmən tapdağı altında olan Vətən torpaqlarına al qanlarını axıdaraq şirin canlarından keçən, son nəfəslərində "Təki Vətən sağ olsun" deyən Qazax, Masallı rayonları və Bakı şəhərindən olan 50 nəfər igid oğullarımızın həyat hekayəsidir.
Layihənin rəhbəri, eyni zamanda yazılan kitabın müəllifi olan Firuzə Bəyməmməd qızı Əsədullayeva mart ayında Qazaxda, Aprel ayında Masallıda, şəhid ailələrini ziyarət edib, onlarla ətraflı söhbət edib, lazım olan materialları götürərək Bakıya qayıdıb. May ayında isə Bakıda şəhid ailələri ilə görüşüb. Sonra əldə etdiyi materialları işləyərək, eyni zamanda şəhidlərin döyüş yoldaşlarını tapıb, onlardan şəhidlərin döyüş yolunu öyrənərək, onların göstərdikləri igidliklər haqqında məlumatlar əldə edib və bütün şəhidlərimizin timsalında 50 nəfər nər kimi oğullarımızın həyat hekayələrini yazmağa başlayıb.
Layihənin 6 ay (01.02.2022- 01.08.2022) ərzində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulsa da, müəyyən səbəblərdən kitab indi təqdim olunub.
Bakıda kecirilən təqdimatdan sonra "Müzəffər ordunun qalib igidləri" kitabı Masallı və Qazaxda ictimaiyyətə təqdim olunacaq.
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin rəhbərliyi və kollektivinə göstərdikləri həm maddi, həm də mənəvi dəstəyə görə dərin təşəkkürümüzü bildiririk.