Dünyanın ən varlı ailəsi açıqlandı
Dünyanın ən varlı ailəsi açıqlandı2022-ci ildə dünyanın ən varlı ailəsi "Walmart" ticarət şəbəkəsinin sahibləri olublar.
BiG.AZ xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg"in siyahısında məlumat verilib.
Məlumata görə, Uolton ailəsi 4 ildir ki, "Bloomberg"in dünyanın ən zəngin ailələri siyahısına başçılıq edir.
Dünyanın ən böyük topdan və pərakəndə satış şəbəkəsi "Walmart"ın sahiblərinin sərvəti 224,5 milyard dollar qiymətləndirilir.
Uolton ailəsi bir ildə 13,7 milyard dollar itirib. İnflyasiyanın sürətli artımı şirkətin mənfəətinin azalmasına təsir göstərib. Arkanzas ailəsi pərakəndə satış şəbəkəsinin 47 faizinə sahibdir və dünya üzrə 559 milyard dollar gəlirlə on mindən çox mağazaya sahibdir.
Reytinqdə ikinci yerdə qənnadı məmulatları ("M&Ms", "Milky Way" və "Snickers" markaları) və ev heyvanları üçün yem istehsalçısı olan "Mars" sahiblərinin ailəsi qərarlaşıb. Mars ailəsinin sərvəti hazırda 160 milyard dollardır. İl ərzində ailə 18 milyard qazanıb.
İlk üçlüyə 124,4 milyard dollarlıq sərvətlə Amerikanın Koch Industrues neft-kimya korporasiyasının sahibləri olan Kox ailəsi də daxil olub. Dünyanın ən zəngin on ailəsi siyahısına Səudiyyə kral ailəsi Al Saud, Erme ailəsi, Fransanın "Hermes" moda evinin sahibləri, Hindistanın neft hasilatı və emalı ilə məşğul olan "Reliance Industries" holdinqin sahibləri Ambani ailəsi də daxildir.
2022-ci ildə dünyanın ən varlı 25 ailəsinin ümumi sərvəti 1,5 trilyon dollar təşkil edib.