Azərbaycan filmi Kann festivalında nümayiş ediləcək
Azərbaycan filmi Kann festivalında nümayiş ediləcək"9X9" qısametrajlı bədii filmi kinofestivalın "Qısa Metr" proqramı üçün seçilib.Azərbaycan filmi "9X9" qısametrajlı bədii filmi Kann Kinofestivalının "Qısa Metr" proqramında iştirak etmək üçün seçilib. Bu il Kann Kinofestivalı (Festival de Cannes) mayın 15-dən 26-dək keçiriləcək.
"Nərimanfilm" kinoşirkətinin və İtalyanın "Torre" şirkətinin istehsalı olan film "Pasha Bank"ın maliyyə dəstəyi ilə ərsəyə gəlib. Filmin çəkilişləri Bakıda və Verona (İtaliya) şəhərində aparılıb. Ssenari müəllifi və rejissoru Radmila Qordiç (Radmila Gordic). Prodüserlər Nəriman Məmmədov və Radmila Qordiçdir.
Film bir memarın taleyindən bəhs edir; Memar taleyi tamamilə başqa bir taledir. O, tez-tez bütün istedadını və ehtirasını özünün yaşamayacağı məkanların yaradılmasına sərf etməli olur! "9x9" bizim memarın öz evindən ofisə qədər olan səyahətindən bəhs edir. Biz yalnız onun kölgəsini görürük; onun qızmar günəş altındakı velosiped gəzintisi yaradıcılıq prosesinin dərinliyinə olan səyahətə çevrilir. Divarlar, küçələr, şən uşaq səsləri qədim xarabalıqların müqəddəs sükutu, təzə yuyulmuş camaşır və ya təzə bişmiş çörək qoxusu, xüsusi işıqlandırma bizi yol boyu müşaiyət edir və canlı iş materialına dönürlər.İndi bizə elə gəlir ki, bu velosiped səyahətinda biz onun arxasınca getmirik, tamamilə başqa bir yerdə, başqa bir ölkədə, başqa küçələrdəyik-onun düşüncələrinin küçələrində. O məhkum edilib və bu onun xoşuna gəlir. Memarın düşüncələri heç vaxt onu tərk etmir: o öz xüsusi dünya görüşünü və ömür yolunda yığdığı təcrübəni birləşdirərək böyük bir ideya yaratmağa çalışır: 9x9.
Kann Kinofestivalı yarandığı andan etibarən (Festival de Cannes) öz başlıca missiyasına sadiq qalaraq, kino sənətinin və dünya kino sənayesinin təkamülünə imkan yaradan filmlər kəşf edir, eləcə də dünya incəsənətinə öz töhvəsini verir.